Články

Pietní vzpomínka u příležitosti 70.výročí zákřovské tragédie

Pietní vzpomínka u příležitosti 70.výročí zákřovské tragédie

 

Členové SDH Veselíčko se v sobotu 25.dubna 2015 zúčastnili této pietní vzpomínky, která se konala u pomníku v lokalitě Kyjanice ve Vojenském újezdě Libavá.

 

Vzpomínková akce je pořádána k uctění památky 19. umučených mužů z vesnice Zákřov, těsně před koncem II. svět.války a to 20.4.1945

 

Stručný popis tragédie:

Do konce druhé světové války zbývalo jen dvacet dnů, pro obyvatele Zákřova, což je místní část Tršic na Olomoucku, však mělo peklo teprve začít. Nepochopitelný masakr, nad kterým historici kroutí hlavou, stál život devatenácti mužů.

Do Zákřova dorazily tři roty kozáků a několik gestapáků. Hledali v obci partyzány. Ovšem dělali to tak, že se sami za partyzány vydávali. Dva kozáci obcházeli domy s tím, že jsou ruští parašutisté a potřebovali by se někde ukrýt. Když jim jedna rodina nabídla střechu nad hlavou, byl osud obce zpečetěn. Do Zákřova vtrhli kozáci a střelou z pancerfaustu zapálili místní hospodu. Pak vtrhli do domů, kde plenili a rabovali. Hlavně ale zatýkali. Nastaly kruté výslechy všech mužů v obci. Dva dny nepřetržitého mučení a výslechů nepřineslo zřejmě žádné ovoce. A tak Němci všechny muže kromě čtyř, které pustili, odvedli do nedaleké samoty. Nahnali je dovnitř, každého střelili do týla a pak budovu zapálili. Všech devatenáct mužů tam uhořelo, většina z nich v době požáru ještě žila.

Jak ukázaly pozdější rozbory, mužům kozáci také polámali nohy a ruce. Mezi ostatky se nenašla ani jediná nezlomená stehenní kost. Historici dodnes nechápou brutalitu, se kterou Němci a Vlasovci postupovali. Konec války byl otázkou dnů a o porážce nebylo pochyb. Spáchání takového zvěrstva svědčí o nějakém duševním zkratu, možná šlo o vybíjení si frustrace nad vlastním osudem, ale jednoznačné vysvětlení dodnes chybí.

Po válce byli oba gestapáci, kteří s kozáky vraždili, postaveni před soud a popraveni. V obci uspořádali hned v prvních dnech míru velkou mši za své mrtvé. 

 

Monika Štenglová | 13.05.2015 21:55:15

Kontakt

Sbor dobrovolných hasičů Veselíčko
751 25 Veselíčko
okres Přerov

sdhveselicko@seznam.cz

Podporuje nás

Statistiky

  • 62 Fotogalerie
  • 20 Články
  • 12 Zásahy
TOPlist